Gmina Mońki


mońkiŚlady wczesnego osadnictwa na terenie obecnej gminy Mońki wiążą się z tzw. Pisarową Górą w pobliżu wsi Krzeczkowo, gdzie prowadzone były badania archeologiczne. Znajdowały się tu trzy folwarki - Waśki, Hornostaje i Krzeczkowo. Mimo zniszczenia większości zabudowań, wciąż istnieją ślady świadczące o ich istnieniu.

Położone w samym centrum powiatu Mońki są jego stolicą i największym miastem. Ich historia wiąże się z wybudowaną pod koniec XIX wieku stacją kolejową, przy której powstała na początku niewielka osada. W latach dwudziestych XX wieku wybudowano duży, neobarokowy Kościół p.w. M. B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza zaprojektowany przez znanego warszawskiego architekta - Stefana Szyllera. Przełomem w rozwoju Moniek stało się utworzenie tu siedziby władz powiatowych (1954 r.) i nadanie praw miejskich (1965 r.).

W ciągu zaledwie kilkudziesięciu lat z niewielkiej osady powstało szybko rozwijające się miasto z budynkami użyteczności publicznej, instytucjami kultury i oświaty.

Dzisiejsze Mońki liczą ok 10 tysięcy mieszkańców i stanowią ważny ośrodek gospodarczy, usługowy i kulturalny. W okresie letnim odbywają się tu liczne festyny i imprezy rozrywkowe. Dzięki rozwiniętej infrastrukturze miejskiej oraz posiadanemu zapleczu turystycznemu miasto stanowi dogodną bazę wypadową dla tych, którzy chcą się zapoznać z niepowtarzalnymi walorami przyrodniczymi oraz bogatą historią wsi i miasteczek Powiatu Monieckiego. W gminie Mońki warto zobaczyć: